Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Samsun’u Unuttu!

0

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce Türkiye’nin birçok şehrinde 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 23 farklı oyun ücretsiz sahnelenirken Samsun’a ücretsiz olması bir yana, ücretli oyunlar bile gelmiyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 23 farklı oyun ücretsiz sahnelenecek. Türkiye’nin dört bir yanında 12 yerleşik bölge dışında çeşitli illerde turne kapsamında tiyatro oyunları sahnelenirken Samsun’da tiyatro oyunu yok!
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı 12 Tiyatro Müdürlüğü, hayata geçirdikleri tiyatro yapımları ile sezon boyunca, aylık programlar çerçevesinde, kendi bölgelerinde bulunan illere ve birbirlerine turneler düzenlemektedirler. Bununla birlikte; Tekirdağ, Bolu, Muğla, Çankırı, Sakarya, Kayseri, Aydın, Düzce, Adıyaman, Kırklareli, Rize, Bartın gibi illerde oyunlar sergilenirken listede Karadeniz’in en büyük ili Samsun yok.

Samsun’a tiyatro yine unutuldu

- Reklam -

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 23 oyun ücretsiz olarak tiyatroseverlerle buluşacak. Etkinlikler kapsamında Türkiye’nin birçok yerinde ücretsiz oyunların sahnelenirken Samsun’da ise hiç oyun yok. Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, İzmir, Adana, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas ve Van’da tiyatro oyunları sergilenirken eski tarihlerde canlı bir tiyatro yaşantısı olan kentimizde Devlet tiyatrosu ayda 1 kez ya da hiç sergilenmiyor.

Samsun’a Opera ve Bale var, Tiyatro yok

Şubat ayında Van Devlet Tiyatrosu oyuncuların Samsun’da sahnelediği Hıdrellez oyunu, İzmir Devlet Tiyatrosu’nun Evet İstiyorum oyunu ve Mart ayında ise sadece Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun “Ayı Teklif” oyunu dışında hiçbir oyunun Samsunlularla buluşmamasının nedenini Samsun Etkinlik ekibi olarak yetkililere sorduk. Samsun’da Opera ve Bale programlarının yoğunluğu nedeniyle tiyatro oyunları için sahne bulamadıklarını ifade eden Samsun Devlet Tiyatrosu Yetkilileri, bu nedenle Samsunlulara tiyatro sunamadıklarını bildirdiler.

Nisan ayının programı belli değil!
Nisan ayıyla ilgili tiyatro oyunlarının da yer almadığı belirtildi. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün aylık planlamasında şu ana kadar bir tiyatro oyunu yok.

Hangi şehirde hangi oyun ücretsiz oynanacak?

Sizler için derlediğimiz Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle diğer şehirlerde tiyatro severlerle buluşacak oyunların programları ve sahne bilgileri şu şekilde:

– Ankara Devlet Tiyatrosu; Söylentiler – Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi, Gayri Resmi Hürrem – Şinasi Sahnesi, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım – Küçük Tiyatro, Moby Dick Beyaz Balina – Akün Sahnesi, Felatun Bey ile Rakım Efendi – Altındağ Tiyatro Sahnesi, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye – İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi, Nehir – Oda Tiyatrosu, Akıl Defteri – Stüdyo Sahne, Yeraltından Notlar – Ziraat Sahnesi,

– İstanbul Devlet Tiyatrosu; Bersisa – Cevahir Sahneleri Salon 2, Yunus Emre – Küçükçekmece Kültür Merkezi, Hamlet – Üsküdar Tekel Sahnesi, Coriolanus – Cadde Bostan Kültür Merkezi,

– İzmir Devlet Tiyatrosu; Yanık – Konak Sahnesi,

– Bursa Devlet Tiyatrosu; Bursa 4. Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali kapsamında Makedonya Tetova Ulusal Tiyatrosu yapımı Minik Thomas’ın Ordusu – Ahmet Vefik Paşa Sahnesi,

– Adana Devlet Tiyatrosu; Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali açılış oyunu, Devlet Tiyatrosu Sahnesi,

– Trabzon Devlet Tiyatrosu; Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye – Atapark Haluk Ongan Sahnesi,

– Diyarbakır Devlet Tiyatrosu; Ruhlar Gelirse – Orhan Asena Sahnesi,

– Antalya Devlet Tiyatrosu; Geçmişten Gelen Kadın – Haşim İşcan Kültür Merkezi Küçük Sahne,

– Erzurum Devlet Tiyatrosu; Kapan (Sleuth) – Erzurum DT sahnesi,

– Konya Devlet Tiyatrosu; Çocuk oyunu Sayı Dedektifleri – Konya DT Sahnesi,

– Sivas Devlet Tiyatrosu; 39 Basamak – AKM Sahnesi,

– Van Devlet Tiyatrosu; Delil Yetersizliği – Kültür Merkezi Sahnesi.

Bilet fiyatların 2 TL – 5 TL arasında değişen devlet tiyatroları Mart ayında; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Malatya, Ordu, Sivas, Trabzon, Van ve Zonguldak‘ta onlarca oyun sahnelenecek.


Kaynak: www.samsunetkinlik.com

Yasal Uyarı : Yayınlanan etkinlik/haberin tüm hakları samsunetkinlik.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi etkinlik/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak etkinlik/haberin bir bölümü, alıntılanan etkinlik/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Etkinliklerden haberdar ol, gelişmeleri takip et!

Dipnot Whatsapp Etkinlik Yayınına Hemen “Ücretsiz” Abone Olun!

0555 050 55 55 numarasını rehberinize ekleyin Whatsapp’tan “samsunetkinlik” yazıp gönderin, Whatsapp etkinlik yayınına ücretsiz abone olun! Samsun’da ki tüm etkinliklerden haberiniz olsun.

 

etkinliklerden haberdar ol, gelişmeleri takip et! www.samsunetkinlik.com

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X