Perde “Nart Ateşi” ile Açıldı…

0

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 2016-2017 sanat sezonunu 1 Ekim Cumartesi akşamı “Nart Ateşi” ile açıldı

Samsun Devlet Opera ve Balesi koro sanatçısı Ayşe Ceylan’ın yazıp yönettiği sahne gösterisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu “Ceguago” ve Mahalli Çerkes Dansçıları’nın iştirakleriyle gerçekleşti.

 

“Nart Ateşi”, Nartların destanından Setenay Guaşe ve Savsırıko’yu, 1864 sürgün yıllarının trajedisini, sürgün sonrası diosporoda yaşayan Nart’ların torunları Çerkeslerin kendilerine yepyeni bir gelecek kurma çabalarını, hayallerini, geleneklerini şarkılar, danslar ve şiirler eşliğinde anlattı.

 

Çerkeslerin köklerinden gelen zengin kültür mirasının masalsı bir hikâye olarak opera sahnesine taşındığı eserde Ayşe Ceylan ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Berk Özbek anlatıcı ve solist olarak yer aldılar.

 

1 perde olarak seyirci ile buluşacak olan gösterinin dekorları Filiz Dinç’e, kostümleri Gülnur Çağlayan’a, koreografisi ise David Khozashvili’ye aitti. Orkestranın başındaki isim Nesren Kanşat. Işıkta ise Oğuz Murat Yılmaz’ın ismi vardı.

 

Samsun Devlet Opera ve Balesi dansçıları David Khozashvili, Ana Gorgiashvili, Nazmiye Khozashvi ve Buse Cengiz de (Zeynep Bengier’in koreografisiyle) bu özel gecede solo dans ettiler.Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu’nu çalıştıran Fatih Baştuğ, Nart Ateşi’ne solo dansıyla katılacak isimlerden.

 

Nart Ateşi’nde Çerkes kültürünün mitolojiden günümüze kadar uzanan farklı süreçler, Çerkes müziği ve şarkılarının hikâyeler ve danslarla harmanlanması ile sahneye koyuldu.

 

1 Ekim Cumartesi ve 3 Ekim Pazartesi akşamı saat 20.00’de sahnelendi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X