Samsun’da Yapılabilecek Etkinlikler

Samsun'da yapılabilecek etkinlikler ve Samsun'da gezilecek yerler ile ilgili genel bilgilere, bu sayfadan ulaşabilirsiniz

0

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ve en modern şehri olan Samsun, turizm, spor ve kültürel etkinliklerle oldukta gelişmiş bir şehirdir. Yaz turizmi, kış turizmi, tarih turizmi ve doğa turizmi gibi pek çok turizm dalı için Samsun’da gezilecek yerler bulunmaktadır. Spor kenti olan Samsun, en son düzenlen 23. Yaz Olimpiyat Oyunları ile birlikte adına kendine yakışır bir organizasyon düzenleyerek kendine “Olimpiyat şehri Samsun” ünvanıda eklenmiştir.

Çeşitli dönemlerde düzenlenen festivallerin yanı sıra sezon boyu Karadeniz Bölgesi’nin tek opera ve balesi SAMDOB ile Samsun kentine başta; Opera, Bale, Dans, Müzikal gösteri, konserler gibi birçok sahne sanatları gösterilmektedir. Ayrıca ulusal ve yerel tiyatro grupları sezon boyunca her hafta 10’larca tiyatro oyunuyla Samsun’un kültürel anlamda zenginlenmesini sağlamaktadır. Gazi Sahnesi, Lovelet Sahnesi, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro salonu, Samsun BB Atakum Kültür Merkezi ve Canik Kültür Merkezi‘nde sezon boyunca tiyatro gösterileri düzenlenmektedir. Güncel tiyatro gösterilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı Kurtuluş Savaşı, şehirde izlerini taşımaktadır. Samsun’da Kurtuluş Savaşı’na dair müzeler ve anıtlar bulunmaktadır. Bandırma Vapuru, Tütün İskelesi, Atatürk Anıtı ve Gazi Müzesi başta olmak üzere şehrin pek çok noktasında Kurtuluş Savaşı’na yakışır gezilecek yerler bulunmaktadır. Ayrıca tarihte Samsun’da yaşadığına dair bulgulara rastlanan Amazon Kadınları ile ilgili Amazon Adası ve Amazon Heykeli gibi gezi yerleri bulunmaktadır.

- Reklam -

Şehir merkezine yakın konumu nedeniyle Samsun’da denize girmek için ilk tercih olan Atakum Sahilleri başta olmak üzere yaz turizmine dair noktalar da vardır. Ladik Akdağ Kayak Merkezi ise Samsun’un kış turizmindeki en önemli noktasıdır.

İşte Samsun’da Gezilecek Yerler?

Atakum Sahili

Samsun’da gezilecek yerlerden biri olan Atakum ilçesi, özellikle yaz döneminde oldukça hareketli olmaktadır. İlçe boyunca uzanan kafeler, lokantalar, barlar ve kum plajlar ile birlikte Atakum’un turizm değeri oldukça yükselmiştir.

Atakum’a nasıl gidilir ? Atakum’a ulaşım nasıl sağlanır ? Diye soracak olursanız: Samsun şehir merkezinden Atakum’a ulaşmak için tramvay, otobüs veya dolmuş kullanılabilmektedir.

Atatürk Anıtı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı yere dikilen Atatürk Anıtı, Samsun şehrinin en önemli simgelerinden bir tanesidir. 1932 yılında inşa edilen Atatürk Anıtı, Onur Anıtı olarak da bilinmektedir ve Samsun şehir merkezinde yer almaktadır.

Samsun Atatürk Anıtı’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Atatürk Anıtı, Samsun’un merkez ilçesi olan İlkadım’daki Atatürk Parkı içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezindeki anıta, şehrin her noktasından kolayca ulaşmak mümkündür. Samsun’un merkezi olan Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 3 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan anıta ulaşmak için toplu taşıma araçları ile meydanda inebilirsiniz. Tramvay hattını kullanacak olanlar ise Cumhuriyet Meydanı durağında indikten sonra hemen karşı taraftaki Atatürk Parkı’na kısa sürede ulaşabilir.

Bandırma Vapuru Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a gelirken kullandığı Bandırma Vapuru’nun bire bir kopyası, Samsun’da bulunmaktadır. Samsun’da gezilecek yerlerden biri olan Bandırma Vapuru’nun içerisinde müze bulunmaktadır.

Bandırma Vapuru Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun’un kent merkezinde yer almaktadır. Canik ilçesine bağlı Belediye Evleri Mahallesi’nde bulunan müzeye ulaşım son derece kolaydır.

Samsun-Ordu çevre yolunun hemen yanında bulunan bölgeye, sahil tarafından sefer yapan Tekkeköy, Terme, Lovelet, Çarşamba minibüslerini kullanarak kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Tarihi Çakallı Hanı

Tarihi İpek Yolu üzerindeki hanlardan biri olan Çakallı Hanı, Samsun’un menemeniyle meşhur yeri Çakallı’da yer almaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen han, yörenin kendine özel lezzeti olan menemen ile ünlüdür.

Tarihi Çakallı Hanı’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Çakallı Hanı, Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Çakallı Köyü’nde bulunmaktadır. Çakallı, Samsun’un menemenleriyle meşhur bir bölgesidir. Samsun-Çorum yolu üzerinde işlek bir güzergahta yer alan Çakallı’da yol boyunca bir çok menemenci bulunmaktadır. Çakallı Hanı ise yol üzerinde yer almamaktadır. Samsun şehir merkezi ile Çakallı arası yaklaşık 33 kilometredir. Yollar geniş ve düz olduğu için ulaşım son derece kolaydır.

Özel araç ile Samsun-Çorum karayolu üzerinden Çakallı’ya vardıktan sonra Tarihi Çakallı Hanı tabelasını göreceksiniz. Yolun her iki tarafında da bulunan bu tabelaları takip ederek, anayoldan yaklaşık 300 metre uzaklıktaki Çakallı Hanı’na kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çakallı Hanı’na otobüsle gitmek için ise Samsun Otogarı’ndan kalkan Kavak ilçe otobüslerini kullanmanız gerekmektedir. Kavak veya Ladik’e giden otobüsler, Çakallı’dan geçmektedir. Çakallı Hanı sapağında inip, 300 metre kadar yürüdükten sonra bölgeye ulaşabilirsiniz.

Çiftlik Caddesi

Samsun şehir merkezinde bulunan Çiftlik Caddesi, şehrin en meşhur caddesidir. Şehir dışından gelenlerin aklına hemen bir çiftlik civarındaki cadde gelse de, bölgede çiftlik yoktur. Dükkanlar, dönerciler ve kafeler bulunan Çiftlik Caddesi, görülmeye değerdir.

Çiftlik Caddesi Nerede ?

Samsun’un en meşhur caddesi olan Çiftlik (İstiklal) Caddesi, Samsun şehir merkezinin ortasında bulunmaktadır. Merkez ilçe olan İlkadım’da yer alan Çiftlik Caddesi’ne şehir merkezinden ulaşım oldukça kolaydır. Atakum tarafından gelecek olanlar ise Tramvay hattını kullanarak Cumhuriyet Meydanı veya Gar istasyonlarından birinde inebilir ve yukarıya doğru yürüyerek Çiftlik Caddesi’ne ulaşabilir.

Gazi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a geldiği sırada konakladığı Mıntıka Palas isimli otelin restore edilmesiyle hazırlanan Gazi Müzesi, Samsun’un gezilecek yerlerinden biridir. Şehir merkezinde bulunan Gazi Müzesi’nde Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Samsun Gazi Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Gazi Müzesi, Samsun şehrinin merkezindeki İlkadım ilçesinde bulunan Mecidiye Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Gazi Müzesi, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nın bir arka sokağında yer almaktadır ve oldukça merkezi bir konumdadır. Samsun Otogarı’ndan Gazi Müzesi’ne gitmek için otobüs firmalarının servisleri ile Cumhuriyet Meydanı’na gitmelisiniz. Burdan 3-5 dakikalık kısa bir yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz.

Atakum tarafından Samsun Gazi Müzesi’ne gelecek olanlar ise tramvay hattını kullanabilir. Tramvay ile Cumhuriyet Meydanı durağında meydana doğru yürümeniz gerekmektedir.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında ziyarete açılan Kent Müzesi, Samsun tarihi ve kültürü adına her bilgiye ulaşabileceğiniz bir müzedir. Belgelerle, resimlerle, fotoğraflarla ve teknolojik imkanlarla donatılan Kent Müzesi, gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Samsun Kent Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Samsun Kent Müzesi, Samsun şehrinin merkez ilçesi olan İlkadım’da bulunmaktadır. Atakum tarafından müzeye ulaşmak için tramvay hattını kullanmanız gerekmektedir. Tramvay ile Gar İstasyonu’nda inip az mesafe yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Samsun Otogarı’ndan Samsun Kent Müzesi’ne gitmek için ise otogardan kalkan servisleri kullanıp Cumhuriyet Meydanı’na gidebilir ve buradan 10 dakikalık bir yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz.

Tütün İskelesi

Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için Samsun’a çıktığı yere kurulmuştur. Aslına uygun olarak inşa edilen Tütün İskelesi’nde Atatürk ve 18 arkadaşının balmumu heykelleri bulunmaktadır.

Samsun Tütün İskelesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Tütün İskelesi, Samsun şehir merkezinde İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tütün İskelesi’nin çevresinde Yabancılar Pazarı, Atatürk Heykeli ve Cumhuriyet Meydanı gibi Samsun’un en bilinen yerleri bulunmaktadır. Tütün İskelesi’ne gitmek için Atakum tarafından tramvay kullanacak olanların, Cumhuriyet Meydanı Durağı’nda inmeleri gerekmektedir. Otobüs ve dolmuşlar ile Tütün İskelesi’ne gitmek için ise meydanda inip, kısa bir yürüyüş mesafesi ile bölgeye ulaşmanız mümkündür.

Bafra Asarkale ve Kaya Mezarları

Bafra ilçesinin Kolay Beldesi’nde yer alan Asarkale ve Kaya Mezarları, Helenistik Çağ’dan kalan önemli tarihi yapılardandır. Bir kısmı günümüze ulaşmış olan bu tarihi yapılar, oldukça ilgi çekicidir.

Bafra Asarkale ve Kaya Mezarları’na Nasıl Gidilir? Ulaşım

Samsun’un Bafra ilçesine bağlı Kolay beldesinde bulunan Asarkale ve Kaya Mezarları, ilçe merkezine yaklaşık 26 kilometre uzaklıktadır.

Asarkale ve Kaya Mezarları’na gitmek için öncelikle Kolay Bedesi’ne gitmelisiniz. Bafra İlçesinin 3.kilometresinden güneye ayrılan asfalt yolu takip ediyorsunuz ve 23 kilometre sonra Kolay Beldesi’ne varıyorsunuz. Samsun şehir merkezine 75 kilometre uzaklıktaki bu bölgenin Asarkale’ye uzaklığı 11 kilometredir.

Kolay Beldesi’nde Bafra-Kavak karayolunu kullanıp, Kızılırmak Nehri kenarından Asarkale’ye ve Kaya Mezarları’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonu

Son yıllarda Samsun turizmine kazandırılarak şehre değer katan yerlerden biri haline gelen Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunmaktadır. Vezirköprü ilçesindeki kanyonun uzunluğu 1,5 kilometredir ve bu uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük su kanyonlarından biri olma özelliğine sahiptir.

Şahinkaya Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Şahinkaya Kanyonu’nun Samsun şehir merkezine uzaklığı 128 kilometre. Yaklaşık 2 saat süren bu yolculuk için Samsun-Çakallı-Kavak-Havza rotasını izledikten sonra Havza’dan Vezirköprü ilçesine giden yola sapıyorsunuz. Havza ile Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu arasında 50 kilometre kadar mesafe bulunuyor.

Kızılırmak Deltası Bafra

Kızılırmak Deltası, Kızılırmak nehrinin taşıdığı alüvyonlar ile oluşan, ülkemizdeki en büyük deltalardan biridir. Samsun ilinin Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Delta ovası, denizden güneye, basamaklar halinde yükselmektedir. Kızılırmak nehrinin her iki kenarında platolar, daha gerisinde ise dağlar yer almaktadır. Platolar, yay şeklinde uzanmakta ve yükseklikleri 600-800 metreye varan Kuzey Anadolu Dağlarının ilk sırasını oluşturmaktadır. Geride yer alan dağlar ise 1000-1500 metre yüksekliğindedir.

Kızılırmak deltasının doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiştir. Ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanıdır. Deltanın eşine az rastlanır bir biyolojik çeşitliliğe sahip olmasını sağlayan unsurlar farklı ekolojik karakterlerdeki habitatların bir arada bulunması (deniz, göl, ırmak, mera, sazlık, kumul, çayır, orman, bataklık ve tarım alanları gibi), besin maddelerince zenginlik ve uygun iklim koşulları oluşturmaktadır.

Kızılırmak Deltası’na Nasıl Gidilir

Kızılırmak Deltası Kuç Cennetine Bafra ilçesinden gidebilirsiniz. Samsun şehir merkezinden Kızılırmak Deltasının içerisinde bulunduğu 19 Mayıs ve Bafra ilçelerine otobüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür. Özel veya kiralık bir otomobil, motosiklet ve hatta bir bisikletle bile bu coğrafyanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ladik Akdağ

Hem yaz turizmi hem de kış turizmi ile Karadeniz’de öne çıkan şehirlerinden biri olan Samsun, Akdağ Kayak Merkezi ile kış döneminde güzel bir kayak alternatifi sunmaktadır. Samsun’un Ladik ilçesinde bulunan Akdağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biridir.

Ladik Akdağ Kayak Merkez’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Ladik Akdağ Kayak Merkezi, Samsun şehir merkezine 84 kilometre, Ladik ilçe merkezine ise 7 kilometre uzaklıktadır. Samsun-Ankara karayolu üzerinde Samsun’a yaklaşık 1 saat mesafede olan Havza ilçesine gelmeden önce karayolunda karşınıza çıkan Ladik tabelasından saparak ilçeye ulaşabilirsiniz. İlçe merkezinden Akdağ’a ulaşmak ise tabelaları takip ederek oldukça kolaydır.

Atakum Çakırlar Korusu

Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan Çakırlar Korusu, Samsun’da gezilecek yerlerden biridir. Türkiye’nin sayılı güzelliklerinden biri olan Çakırlar Korusu, nadir sayıdaki su basar ormanlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Çakırlar Korusu’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Çakırlar Korusu, Samsun’un Atakum ilçesinde bulunmaktadır ve şehir merkezine uzaklığı 20 kilometre kadardır. Atakum’un İncesu/Altınkum mevkiinde yer alan Çakırlar Korusu’na dolmuşla ulaşım sağlamak mümkündür. Dolmuş kullanacaklar, şehir merkezinden kalkan Çatalçam-Taflan dolmuşlarını kullanabilirler. Özel araç ile gidecek olanlar ise Samsun-Sinop karayolunu takip etmelidir.

Amazon Adası

Samsun şehir merkezinin batı tarafındaki Batı Park’ta yer alan Amazon Adası ve Amazon Köyü, şehrin turistik yerlerinden biridir. Tarihte Samsun’da yaşayan savaşçı Amazon Kadınları için dikilen heykelin iki yanında da aslan heykelleri bulunmaktadır. Amazon Köyü’nde ise Amazon Kadınları’nın balmumu heykelleri yer almaktadır.

Amazon Adası’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Amazon Adası ve Amazon Köyü, Samsun’un Baruthane bölgesinde yer almaktadır. Sahil kısmında yer alan bu bölgenin önünden dolmuş, otobüs ve tramvay geçmektedir. Tramvay ile Amazon Adası’na ulaşmak için Baruthane Tramvay Durağı’nda inmeli ve karşıya geçmelisiniz. Atakum, Fakülte, Çatalçam gibi pek çok dolmuş da bu bölgenin yanından geçmektedir. Şehir merkezinden Atakum tarafına giden veya Atakum’dan şehir merkezine giden bütün toplu taşıma araçları Batıpark’ın yanından geçmektedir.

Amisos Tepesi

Batı Park’ın hemen üst kısmında yer alan Amisos Tepesi, hem manzarası hem de tarihi kalıntıları nedeniyle Samsun’da gezilecek yerlerden biridir. Tepede yer alan Amisos Cafe ise Samsun’un yöresel lezzetlerinden olan Samsun Pidesi’ni yiyebileceğiniz bir yerdir.

Amisos Tepesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Amisos Tepesi, Samsun’un merkez ilçesi olan İlkadım sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezi ile Atakum ilçesi arasındaki Baruthane Mahallesi’nde bulunan Amisos Tepesi’ne otobüsle, minibüsle, tramvayla ve özel araç ile ulaşmak mümkündür. Tramvay ve diğer toplu taşıma araçlarını kullananların Atakum istikametine doğru giderken Batıpark kısmında, Baruthane Tramvay İstasyonu’nda inmeleri gerekmektedir. Durakta indikten sonra ise Batıpark’ın içinde bulunan teleferik istasyonundan kısa sürede Amisos Tepesi’ne çıkmak mümkündür.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X