‘Güldestan’ balesi büyüledi

0
Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen Türk dans repertuvarının özgün eserlerinin başında gelen ‘Güldestan’ balesi, yeniden sanatseverlerin beğenisine sunuldu

- Reklam -

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) tarafından ilk kez 2009-2010 Sanat Sezonu’nda sahnelenen ve seyircilerden büyük ilgi gören ‘Güldestan’ balesi yeniden Samsunlu sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Gecede birbirinden güzel dans sahneleri izleyenleri adeta büyülerken, büyük alkış topladı.

 

Güldestan balesinde, sosyo-kültürel anlamda geçmişle ilgili birçok konu yer alıyor. Bölümler arasında göçebe toplumdan gelinmesi ile toprak, kadın ve erkek olguları, hem geçmiş hem de günümüz açısından hicivsel bir anlatımla işleniyor. Eserde geleneksel sema ayininden esinlenen mistik bir bölüm de yer alıyor. Ayrıca gülün en kıymetli varlık olan insana yansıması da anlatılıyor.

 

2004 YILINDA HAZIRLANDI
‘Güldestan’ balesinin reji ve koreografisi Beyhan Murphy’e, müzikleri Mercan Dede’ye, dekor tasarımı Işın Mumcu, kostüm tasarımı ise İsmail Dede’ye ait. Işık tasarımı Michael Odam tarafından yapılan eserin Samsun’daki ışık adaptasyonunu ise Beyhan Murphy ve Murat Yılmaz gerçekleştiriyor. Beyhan Murphy’nin 2004’te Mercan Dede ile hazırladığı Güldestan balesi, Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Fransa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerde de sahnelenmiş ve yoğun ilgi görmüştü.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X