15 Eylül 2018 Dünya Temizlik Günü Samsun

0

15 Eylül 2018 Dünya Temizlik Günü’nde 150 ülkeden milyonlarca gönüllünün yanı sıra Samsun’da küresel atık problemine karşı toplanacak ve 1 günde dünyayı temizlemek üzere güçlerini birleştirecek

Her yıl 150 ülkeden milyonlarca insan bir araya gelerek, daha temiz bir dünya için insanlık tarihinin en büyük sivil hareketlerinden birini ortaya koyarak, 15 Eylül tarihinde World CleanUp Day (Dünya Temizlik Günü) kapsamında çöp toplamaktadır.

TARİHTEKİ EN BÜYÜK SİVİL EYLEMİN BİR PARÇASI OLUN!

- Reklam -

Bu yıl, Dünya Temizlik gününde (15 Eylül 2018), biz de hep birlikte, tüm Türkiye genelinde çöplerimizi toplamak üzere harekete geçiyoruz. Sokağımızı, mahallemizi, çevremizi, parkımızı, sahillerimizi veya belirlediğimiz herhangi bir alanı tertemiz yapıyoruz.

Bir insanlık görevi olarak, tüm Samsun Etkinlik takipçileri, 15 Eylül Cumartesi günü; dileği yerde, dileği saatte çöpleri toplamaya davet ediyoruz.

Güzel Türkiye’mizin yıllardır süregelen çöp sorunu, sahil şeritlerindeki plastik atıklar, hafta sonları piknik alanlarından geriye kalan çöp manzaraları bu yaz da sıkça haberlere yansıdı. Çöp sorununa duyarlı vatandaşlarımız bireysel olarak çözüm arasa da, toplum genelinde bir farkındalık oluşmadan bu soruna çare bulmak hayli güç.

Dünya temizlik gününün öncüsü Let’s Do It Vakfı temiz bir gezegen için küresel çapta insanları ve kuruluşları birbirine bağlayıp destekleyen bir sivil toplum hareketi. 2008’de Estonya’da doğan bu hareket, nüfusun %4’ünün bir araya gelip ülkeyi çöplerden temizlemesiyle hayata geçmişti. Daha sonra dünya çapında milyonların dikkatini çeken bu hareket, ‘bir ülke, bir gün’ formülüyle başka ülkelere ilham oldu. Halihazırda 17 milyon kişi 100’den fazla ülkede 500.000 tondan fazla atığın temizlenmesi, hayatların kurtarılması, sağlığın iyileştirilmesi gibi hareketlere katıldı. Bu yıl 15 Eylül’de Yeni Zelanda’da başlayacak ve 36 saat sonra Hawai’de sona erecek olan bu yeşil dalgada milyonlarca insan yine tek bir amaç için birleşecek: Temiz ve sağlıklı bir gezegen.

#worldcleanupday2018

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X