Samsun’da 23 Nisan Etkinlik Programı açıklandı

0

Samsun’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlik programı açıklandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Samsun’da coşkuyla kutlanacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nın 98. yıl kutlama töreni Samsun Valiliği önderliğinde gerçekleştirilecek. Valilik tarafından yapılan açıklamada 23 Nisan günü kent genelinde yapılacak kutlama takvimi şu şekilde bildirildi:

- Reklam -

23 Nisan Pazartesi
Saat: 09.00
 • Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
 • Çelenk Konulması (İl Milli Eğitim Müdürlüğünce)

Saat: 09.45

 • Valilik
 • Garnizon Komutanlığı
 • Büyükşehir Belediye Başkanlığı
KUTLAMA TÖRENLERİ
Saat: 10.30
 • Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
 • Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ’ın mesajının okunması
 • İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Coşkun ESEN’in konuşmaları
 • Şiirler
 • Ödül Töreni (Şiir ve Resim yarışması)
 • Öğrencilerin Gösterileri
 • Komutanlık Bandosunun Konseri

Kutlamalar Batıpark (İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı)nda gerçekleşecektir.

Not: Hava muhalefeti olması durumunda kutlama töreni Mustafa Dağıstanlı kapalı spor salonunda icra edilecek.

Saat: 14.30
 • Samsun Büyükşehir Belediyesinin Geleneksel Çocuk Oyunları Uygulamaları (Samsun Kent Müzesi)
KONSER
Saat: 20:00
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Konseri (AKM’de Ücretsiz) – Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile Çocuk Korosu tarafından sunulacak.

 


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na sayılı günler kala veliler ve öğrenciler okulların kaç gün tatil olacağını merak ediyor. 21 ve 22 Nisan haftasonuna denk geliyor. 23 Nisan Pazartesi MEB takvimine göre tatil. 24 Nisan Salı günü ise öğrenciler okula devam edecek.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

23 NİSAN’DA OKULLAR KAÇ GÜN TATİL?

21 Nisan Cumartesi ve 22 Nisan Pazar olmak üzere iki günlük hafta sonu tatili yapacak öğrenciler, bunun üç güne çıkıp çıkmayacağını merak ediyor.

Her yıl olduğu gibi bu sene de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olarak kutlanacak. Öğrenciler iki günlük hafta sonu tatilini üç güne çıkarma imkanı bulacak. Üç günlük tatilin ardından öğrenciler 24 Nisan Salı günü ders başı yapacak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X