Çarşı 1919 hizmete girdi

19 Mayıs 1919’un 100. yılı dolayısıyla Samsunlu kadınlar, 100. yılda ürettikleri el emeği ürünleri, Anıt Park’ta bulunan Çarşı 1919’da satışa sunacak

0

Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından hayata geçirilen Çarşı 1919, Anıt Park’ta açıldı. Açılışa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Şükriye Şahin, Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Oktay Avcılar ve çok sayıda kadın katıldı.

TEŞEKKÜRLER

Çarşı 1919’un açılışında konuşma yapan Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

BU BİR BAŞLANGIÇ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Büyükşehir Belediyesi olarak çarşımıza destek verdik. Ve vermeye devam edeceğiz. Çarşımızı açmadan önce yer konusunda çok düşündük. Çünkü bizim için en önemli şey ulaşılabilir olmasıydı. Günümüzde kadın girişimciler öyle bir noktaya geldi ki böyle alanlara daha çok ihtiyacımız olacak. Bu bizim için bir başlangıç” dedi.

ÜRETİMLER MARKALAŞMALI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun’da müthiş bir üretim olduğunu kaydederek, “Bazı kuruların adını koordinasyon koyarız ama koordinasyon ayağını eksik bırakırız. Ve istediğimiz aşamaya bir türlü ulaşamayız. Ancak, Samsun İl Kadın Koordinasyon Kurulu Valiliğimiz bünyesinde, Samsun’un tüm farklı renklerini, verilen emeği ve çabayı bir kurul çatısı altında birleştirmiş, bu anlamda çok güzel projeleri önce hayal etmiş, sonra onları gerçek anlamda uygulamaya dönüştürmüştür. Bugün bunun en somut örneğini burada açıyoruz. Burası diğer projelere de örnek olacak. Kadınlarımızın ayrı ayrı tebrik ediyorum. Daha yapacağımız çok güzel işlerimiz var. Samsun genelinde müthiş bir üretim olduğunu, bu şehrin bir kadın milletvekili olarak görebiliyorum. Bu üretim, artık bir marka değeri kazanmalı ve bu şehrin sınırlarını aşmalı” diye konuştu.

HAFTANIN HER GÜNÜ AÇIK OLACAK

Çarşı 1919’la ilgili bilgi veren Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu Yerel Eşitlik Birim Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, “Çarşı 1919, 19 Mayıs’ın 100. yılında Samsun’a gelecek insanların gezebileceği ve hediye satın alabileceği bir yer. Burada kadınlarımızın ürünleri sergilenip satışa sunulacak. Belirli dönemlerde ilana çıkıyoruz. Samsun’da yaşayan kadınlarımız yaptıkları ürünleri seçerek satışa sunuyoruz. Önümüzdeki yıllarda kooperatifleşme yönünde çalışmalarımız var. Haftanın her günü burası açık olacak” dedi.

EL EMEKLERİ SATIŞTA

Kadın el emeğinin görünür hale gelmesi ve kadın girişimciliğine destek verilmesi amacıyla açılan Çarşı 1919’da kadınlar, 100. yılda ürettikleri ürünlerin satışını yapabilecek. Çarşı Onur Anıtı içerisinde yer alan alanda, sabah 9 ile akşam 8 arasında açık olacak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X